Ledningsgruppen - LiU

Intern organisation – Linköping

Jobbannonsen är inte längre aktiv

Antingen är jobbet tillsatt, eller så har ansökningstiden löpt ut. Se några av våra nuvarande jobbannonser:

 • Student ambassador

  Do you feel something is missing in your life? Maybe it’s the feeling of doing something good for other people?...

 • Member for Educational group/projects Chalmers

  No clean water supply, non-existing electricity grid and communications are some of many issues that a large part of the...

 • Project Incubator - KTH

  Starting up a project normally starts with a small team with an idea. But in order for the project to...

After school-ansvarig

Som ansvarig för After School ansvarar du för läxhjälpen. Du ser till att det finns läxhjälpare på alla skolor som besöks varje vecka och tillsammans med platsansvarig har du kontakt med gruppen samt skolorna. Du sköter rekryteringen av nya läxhjälpare och besöker läxhjälpsträffar. För den här posten vill vi ha dig som är ansvarstagande, kommunikativ och är en självklar ledare.

Vice gruppledare

Vice gruppledare har som främsta uppgifter att agera sekreterare på ledningsgruppens möten, skriva nyhetsbrev och formulera utvärderingar samt vara gruppledarens högra hand. Tillsammans med gruppledaren kommer du också sköta planering och jobba med gruppdynamik. Det finns stora möjligheter att sätta din egen prägel på posten eftersom du och gruppledaren samarbetar mycket och delar på många uppgifter. Tycker du om att ta stort ansvar och spåna nya idéer? Då är detta posten för dig!

PR-ansvarig

Som PR-ansvarig leder du ett utskott som har i uppdrag att marknadsföra föreningen och dess event. Dina arbetsuppgifter kommer bestå av att sköta kommunikationen mellan PR-utskottet och ledningsgruppen, planera utskottets arbete, dela upp ansvar och stötta utskottsmedlemmarna i deras arbete. Har du viss erfarenhet av Illustrator eller Photoshop och är en fena på planering och organisation. Sök PR-ansvarig!

Gruppledare

Som gruppledare har du ytterst ansvar för ledningsgruppen och håller i dess möten. Du har hand om den nationella kontakten och ser till att verksamhetsplanen för året följs. Tillsammans med vice gruppledare sköter du också planering och jobbar med gruppdynamik. Ni lägger tillsammans grunden för ledningsgruppens arbete under året och har stora möjligheter att påverka hur arbetet ska genomföras. Tycker du om att ha många bollar i luften och har förmågan att se en helhetsbild? Sök nu och bli Ingenjörer utan gränsers nästa gruppledare.

Finansieringsansvarig

Som finansieringsansvarig arbetar du tillsammans med ditt utskott för att upprätthålla och vårda kontakten med befintliga samarbetspartners och arbeta för att hitta nya externa samarbeten. Du kommer också ansvara för planeringen och genomförandet av den uppskattade julauktionen, Auction for Action, som blivit en tradition. Du kommer också ha möjlighet att själv komma fram till nya koncept och idéer. Som finansieringsansvarig är det bra om du är kreativ för att hitta nya samarbeten, arbetar strukturerat och vågar delegera. Är detta du?

Ansvarig för Den Reflekterande Ingenjören

Utskottet för Den Reflekterande Ingenjören, DRI, har som uppgift att öka kunskapen om social hållbarhet på campus. Detta ger utrymme för nytänk och innovation för att på bästa sätt nå fram till studenter genom olika event. Under verksamhetsåret anordnar du och ditt utskott event och på våren en större projektvecka. Har du ett engagemang för social hållbarhet, erfarenhet av event och en god kommunikationsförmåga? Då har du vad som krävs för att leda DRI-utskottet!

Eventansvarig

I posten som eventansvarig ansvarar du för att anordna event tillsammans med ditt utskott. Eventutskottet arbetar för gemenskapen i föreningen genom interna event. Arbetet som eventansvarig innebär mycket kontakt med människor och stöttande av utskottsmedlemmarna i deras arbete samt planerande och genomförande av event. Därför söker vi dig som är social, ansvarsfull och strukturerad. Är du intresserad av att lära dig leda en grupp och anordna event? Sök ansvarig för eventutskottet!

Projektkoordinator

Projektkoordinatorns huvuduppgift är att samordna de projekt som Ingenjörer utan gränser vid LiU genomför. Det innebär bla att du ska ha koll på de riktlinjer som finns för hur projekt ska drivas, initiera nya projekt och samordna kompetensen inom de olika projekten. Det är också du som är kontaktperson till de projekt som drivs lokalt, så att du kan hjälpa dem med mer organisatoriska eller administrativa problem som kan uppstå i deras arbete. Som en del av ett nationellt nätverk har du stora möjligheter att utveckla både dig själv och föreningen. Är du den sociala och organiserade ledaren vi söker?

Ekonomiansvarig

Att vara ekonomiansvarig innebär att du har hand om allt som berör föreningens ekonomi samt har kontakt och ekonomiskt samarbete med den nationella föreningen. Som ekonomiansvarig har man ett stort ansvar och en central roll i föreningen och det är viktigt att du är strukturerad i ditt arbete. Grundläggande kunskaper inom excel, budgetering och bokföring är också bra förkunskaper men viktigast är en god inlärningsförmåga. Tycker du om att ha många bollar i luften och har ett intresse för ekonomi, är det här posten för dig.

Projektledare Ghana

Ghanagruppen planerar och förbereder det projekt som under sommaren tas till Ghana av volontärer som rekryteras under våren. Som projektledare vägleder man sitt utskott samt förser gruppen med rätt metoder och stöd för att lyckas med projektet. Mycket av arbetet går ut på att planera hur arbetet ska genomföras, se hur gruppens arbete fortskrider och söka stipendier. Det är med andra ord viktigt att du som person är ansvarstagande och sugen på att driva ett betydelsefullt projekt.

Projektledare Tanzania

Som projektledare för Tanzaniagruppen kommer du ha ansvar för att förbereda och planera projektet. Du fördelar arbetsuppgifter till utskottsmedlemmarna och fungerar som handledare för att driva projektet framåt. Då större delen av arbetet går ut på att koordinera gruppen, söka finansiellt stöd och hitta nya lösningar är egenskaper som engagemang, ansvarstagande och lösningsorientering viktiga. Som projektledare har du också ansvaret att kommunicera med vår lokala partner i Tanzania därmed är goda engelskkunskaper ett krav. Gillar du att utmana dig själv, ha många bollar i luften och medverka i ett unik projekt så är detta något för dig.

Inspirera unga-ansvarig

Inspirera unga är utskottet där drömmar blir verklighet! Som ledare för Ingenjörer utan gränsers senaste tillskott finns stora möjligheter att påverka utskottets inriktning och utveckling. Som namnet antyder ska utskottet på olika sätt arbeta med evenemang och initiativ som inspirerar ungdomar till problemlösning, fortsatta studier och nyfikenhet för ingenjörskonst. Exempel på evenemang som utskottet har arrangerat hittills är caseworkshop på Katedralskolan, TED Talk-event på universitetet samt startat en kurs i problemlösning för eleverna på Skäggetorpskolan. Som inspireraansvarig har man ett nära samarbete med ansvarig för After School i och med att verksamhetsområdena tangerar varandra på flera punkter. Är du en nytänkande, kreativ och driven person med ett genuint intresse för ungdomar och lärande så är detta posten för dig.

Bli en av oss

 • Aktivera dig i volontärprojekt

  Engagera dig i något av våra volontärprojekt där vi bland annat jobbar med elektrifiering och rent vatten till skolor och sjukhus i Östafrika. Projekten är baserade på ingenjörskompetens för att främja barns och ungdoms möjlighet till utbildning genom förbättrad studiemiljö hemma och i skolan.

 • Var med och inspirera

  Inspirera unga att bli ingenjörer genom att vara med på läxhjälp, föreläsa om din roll som ingenjör eller bara träffa unga människor som undrar - vad gör en ingenjör?

 • Personlig utveckling

  Bli skicklig inom ledarskap och ansvarsfull teknik genom att vara med på de seminarier och aktiviteter som vi anordnar för att bidra till våra medlemmars personliga utveckling till vidsynta ingenjörer. Kom dit som besökare eller var med och anordna!

 • Vänner för livet

  Genom att engagera dig kan du skapa ett stort nätverk och nya vänner. Vi är inte bara ingenjörer - alla behövs och alla är välkomna! Vi finns över hela Sverige med våra grupper i 8 olika städer och 7 olika universitet.

Tillsammans förändrar vi

Ingenjörer utan gränsers medlemskap och nätverk inkluderar studerande, yrkesverksamma och seniorer. Vi är ingenjörer, arkitekter, naturvetare, pedagoger, hantverkare, vårdpersonal, administratörer och många andra. Du kan vara aktiv i projekt eller i verksamheten eller passivt stödjande. Vi samarbetar med tekniska högskolor och universitet, med organisationer och näringslivet.

Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor