facebook tracking

PR-ansvarig/ Head of PR - LU

Vill du få Ingenjörer utan gränser att sticka ut i mediebruset på LU?

I Ingenjörer utan gränser vill vi använda vår kompetens som ingenjörsstudenter för att tillsammans skapa ett bättre samhälle. I takt med att organisationens volontärer tar sig an nya utmaningar så behöver vi nu en ambitiös PR-ansvarig som marknadsför organisationen. Är du intresserad av att volontärarbeta i en ideell förening där man tillsammans strävar efter att skapa ett mer hållbart samhälle? Vill du vara en del av ett drivet gäng studenter och hjälpa till med att stärka organisationens varumärke samtidigt som du samlar på dig erfarenheter som är en utmärkt början till din framtida karriär? Då är posten som PR-ansvarig för Ingenjörer utan gränser platsen för dig!

Arbetsbeskrivning

PR- utskottets uppgifter består av att hantera Facebooksida och Instagramkonto, synas i diverse nyhetsutskick till studenterna, stå på arbetsmarknadsmässor samt tillverka grafiskt material som affischer och broschyrer. PR-utskottet i Lund ansvarar även för att skicka ut det lokala nyhetsbrevet som går ut till alla våra medlemmar på LU.

Som PR-ansvarig har du en övergripande roll i att leda, koordinera och fördela arbetet i utskottet. Du arbetar strategiskt med att organisationen syns på campus, att nya medlemmar hittar oss och att det kommer besökare på eventen. Det finns dessutom stort utrymme för att utveckla arbetet, skapa nya rutiner och prova på nya saker.

Genom att jobba med organisationens PR får man en tydlig överblick över verksamheten och kontakt med medlemmarna och andra organisationer som vi samarbetar med. Du sitter även med i ledningsgruppen tillsammans med de andra utskottsansvariga där ni jobbar strategiskt med organisationen och hjälper varandra utskotten emellan.

Din profil

Vi söker dig som är strukturerad, driven och har ett intresse för PR och kommunikation. Tidigare erfarenhet av marknadsföring, spridning av organisationer som varumärke och alla typer av sociala medier är meriterande.

Engagemanget är ideellt och varierar mellan 2 och 8 timmar i veckan, men det är ganska flexibelt hur du lägger upp ditt arbete. Posten gäller för ett läsår. Du som blir ny PR-ansvarig i Lund går på posten när höstterminen startar och innehar posten i ett år.

Ansökan och kontakt

Låter det här som en intressant utmaning för dig? Välkommen till att lämna in din ansökan. Om du har några frågor, tveka inte att höra av dig till jessica.andersson@ewb-swe.org. Intervjuer kommer att hållas löpande.

~


Are you interested in Engineers Without Borders and want to engage in marketing the organization?

Engineers Without Borders strive to use knowledge to make the world a better and sustainable place. Everyone who wants to contribute to a better world is welcome to join us. We are currently looking for new board members and this application applies to the post as Head of PR at LU.

Working Instructions

The PR-function handles social media such as Facebook and Instagram, writes newsletters, joins job fairs and manufactures graphic material.

As Head of PR you are responsible for the local group following the guidelines that national Engineers Without Borders have set up for marketing. The local work in Lund involves coordinating and leading the marketing in Lund. You will work strategically with marketing the organization, that new members will find us and that visitors show up at events. There is a lot of space to develop the work and create new routines.

As Head of PR, you are a part of Lund’s EWB board and are therefore required to participate in Engineers Without Borders activities in Lund and support the other board members.

Qualifications

We are looking for someone structured, driven and with an interest for PR and communication. Previous experience of marketing and social media is meritorious. The most important thing is that you think it's fun to engage yourself and willing to learn.

This is a voluntary commitment and is expected to require approximately 2-8 hours/week, however the work is very flexible. You will start in August 2018, even though preparations might begin earlier, and hold the position until June 2019.

Contact

Does this sound like an interesting challenge for you? Then submit your application as soon  as possible!

Contact jessica.andersson@ewb-swe.org if you have any questions.

Skicka ansökan

Eller vet du någon som skulle passa ännu bättre? Berätta för dem.

Bli en av oss

 • Aktivera dig i volontärprojekt

  Engagera dig i något av våra volontärprojekt där vi bland annat jobbar med elektrifiering och rent vatten till skolor och sjukhus i Östafrika. Projekten är baserade på ingenjörskompetens för att främja barns och ungdoms möjlighet till utbildning genom förbättrad studiemiljö hemma och i skolan.

 • Var med och inspirera

  Inspirera unga att bli ingenjörer genom att vara med på läxhjälp, föreläsa om din roll som ingenjör eller bara träffa unga människor som undrar - vad gör en ingenjör?

 • Personlig utveckling

  Bli skicklig inom ledarskap och ansvarsfull teknik genom att vara med på de seminarier och aktiviteter som vi anordnar för att bidra till våra medlemmars personliga utveckling till vidsynta ingenjörer. Kom dit som besökare eller var med och anordna!

 • Vänner för livet

  Genom att engagera dig kan du skapa ett stort nätverk och nya vänner. Vi är inte bara ingenjörer - alla behövs och alla är välkomna! Vi finns över hela Sverige med våra grupper i 8 olika städer och 7 olika universitet.

Tillsammans förändrar vi

Ingenjörer utan gränsers medlemskap och nätverk inkluderar studerande, yrkesverksamma och seniorer. Vi är ingenjörer, arkitekter, naturvetare, pedagoger, hantverkare, vårdpersonal, administratörer och många andra. Du kan vara aktiv i projekt, i verksamheten eller passivt stödjande. Vi samarbetar med tekniska högskolor och universitet, med organisationer och näringslivet.

Jobbar du redan på Ingenjörer utan gränser?

Var med i rekryteringen och hitta din nästa kollega!

email
@ingenjorerutangranser.se
Teamtailor

Rekryteringsverktyg från Teamtailor